• Kangurki

    • Drodzy Rodzice dzieci z grupy Kangurki!

     Przedstawiamy propozycje zabaw na ten tydzień: 27.04.2020
     Tematyka - Dbamy o przyrodę!

      

     Gimnastyka buzi i języka

      

     Rzeka – dziecko naśladuje ruch łódki płynącej od brzegu do brzegu – porusza językiem pomiędzy kącikami ust, następnie naśladuje odgłos rzeki plum plum plum.

      

     Rybki – dziecko naśladuje rybę wyskakującą z wody – unosi czubek języka w stronę nosa, a po chwili opiera go o górne zęby, kilkakrotnie powtarza ten ruch.

      

     Pszczółki – dziecko naśladuje ruch latających pszczół – opiera język o wewnętrzną stronę górnych zębów, a następnie opuszcza do wewnętrznej strony dolnych zębów.

      

     Miód – dziecko naśladuje misia, który po zjedzeniu miodku oblizuje pyszczek – prowadzi język ruchem okrężnym po górnej i dolnej wardze.

      

     Rozwiązywanie zagadki B. Szelągowskiej 

      

     O porządek trzeba dbać, wiedzą o tym także dzieci.

     Do odpowiednich worków każdy wrzuca...(śmieci)

      

     Słuchanie opowiadania E. Stadmüller Smok Segregiusz.

      

     Smok Segregiusz był niezwykle sympatycznym bajkowym smokiem. Uwielbiał bawić się tym, co inni uważali za śmieci. Kartonowe pudełka zamieniał w domki dla lalek albo rycerskie zamki. Plastikowe butelki oklejał błyszczącą folią i wykorzystywał jako wieże albo robiłz nich rakiety. Kolorowe zakrętki z radością ustawiał jako pionki w grach planszowych, które sam wymyślał. Z puszek robił grzechotki, ze starych rękawiczek –maskotki...Nigdy się nie nudził. Zazwyczaj chodził uśmiechnięty, a gdy wpadałna jakiś kolejny zwariowany pomysł–podskakiwał z radości. Jednego Segregiusz nie mógł zrozumieć. Gdy widział powyrzucane byle gdzie papierowe torebki, puszki czy reklamówki, w jego oczach pojawiał się smutek.–Czemu ludzie wyrzucają takie wspaniałe zabawki? –rozmyślał. –Jeśli już nie chcą się nimi bawić, to przecież są pojemniki na papier, metal czy szkło. Na pewno ktoś wie, jak takie skarby wykorzystać...O, znów ktoś pomylił trawnik ze śmietnikiem i park nie jest już taki ładny jak był. Czy naprawdę tak trudno trafić papierkiem do kosza?–Czy myślisz o tym samym co ja? –spytała senna wróżka Gwiazduszka, która pojawiła się nie wiadomo skąd i przysiadła obok smoka, na parkowej ławeczce.Segregiusz spojrzał na porozrzucane wszędzie śmieci i westchnął ciężko.–Wymyśl jakąś zabawę, która nauczy wrzucania papierków do kosza –zaproponowała Gwiazduszka –a ja postaram się, aby ten pomysł przyśnił się jakiemuś dziecku.–Spróbujmy –zgodził się smok. –Tato, tato! –zawołał Olek, gdy tylko otworzyłoczy. –Śniło mi się, że wygrałem wielki turniej.–Rycerski? –zainteresował się tato.–Jasne, że rycerski –kiwnął głową Olek. –Miałem na sobie srebrną zbroję, hełm z pióropuszem i walczyłem...ze śmieciami. –Z czym? –oczy taty zrobiły się okrągłe ze zdumienia.

     –Te śmieci chciały zasypać cały świat, a ja im na to nie pozwoliłem –oświadczył dumnie rycerz z przedszkolnej grupy Tygrysków. –Jestem z ciebie dumny –oświadczył tato i uścisnął Olkowi prawicę.–Ten bałagan na trawnikach to rzeczywiście problem –rozmyślał, jadąc do pracy. –Akurat projektował nową szkołę, a jego kolega –architekt krajobrazu –głowił się nad tym, jak urządzić plac zabaw dla przedszkolaków i park pełen atrakcji sportowych dla starszych dzieci.–Tylko pamiętaj o koszach na śmieci –przypomniał mu tato, kiedy tylko wszedłdo biura.Pan Zbyszek kiwnął głową i po paru godzinach przyniósł gotowe szkice. Kosze w kształcie smoków, rakiet, wież fantastycznie pasowały do sportowych boisk i huśtawek.–Niech dorosłych uczą dzieci, gdzie wyrzucać trzeba śmieci – podsumował jego pracę tato.

      

      

     Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania . Rodzic zadaje pytania:

      

     Co lubił robić smok Segregiusz?

     Co smuciło smoka?

     Jaki sen miał Olek?

     Dlaczego należy wyrzucać śmieci do kosza?

     W jaki sposób możemy chronić przyrodę?

      

     Sposoby ochrony przyrody – rozmowa na podstawie obrazka i pomysłów dzieci

      

     https://pl.pinterest.com/pin/772930354768324601/

      

     Zabawa w segregowanie śmieci

      

     Potrzebne będą: kolorowe worki na śmieci (niebieski, żółty, zielony, brązowy, czarny) lub pudełka kartonowe z przyklejonymi kwadratami w wyżej wymienionych kolorach, różnego rodzaju śmieci.

      

     Przebieg: Na ziemię wysypujemy śmieci. Pytamy dziecko, czy pomoże nam je posprzątać oraz czy ma pomysł jak to zrobić? Następnie prezentujemy dziecku 5 kolorów worków (5 pudeł oznaczonych kolorami) i mówimy, co należy wkładać do którego koloru: niebieski – papier (sposród śmieci wybieramy papier i wkładamy do worka/pudełka), zielony – szkło (wśród śmieci odnajdujemy coś szklanego i wkładamy do zielonego pojemnika), żółty – plastik i metal (adekwatnie jak powyżej), brązowy – odpady biodegradowalne (wyjaśniamy pojęcie i wrzucamy coś przykładowego), czarny – odpady zmieszane (jak wyżej). Resztę śmieci pozwalamy posegregować dzecku, kiedy skończy, sprawdzamy poprawność wykonania zadania.

      

     Przedmioty – smieci wzięte z codzienności wzbudzą w dzieciach największe zainteresowanie i będą dla nich największą motywacją do wykonania zadania, jeśli jednak nie mają Państwo nic w zanadrzu zawsze można powycinać je z gazetek reklamowych sklepów spożywczych itp.

      

     Zabawa matematyczna Zdobywamy nakrętki!

      

     Potrzebne będą: plastikowe zakrętki w 5 kolorach (bądź ewentualnie kółeczka wycięte z papieru,  klocki tego samego kształtu itp.) – z każdego koloru po przynajmniej 10, kostka z kolorami (można zrobić samemu) i tradycyjna.

      

     Przebieg: Kolejno każdy zawodnik rzuca dwoma kostkami jednocześnie: kolorową i tradycyjną. Dziecko liczy oczka na kostce i mówi jaki kolor wylosowało. Następnie zabiera tyle nakrętek, ile oczek było na kostce, w takim kolorze jaki wylosowało.

      

     Zabawy ruchowe z gazetą

      

     Potrzebne: gazeta dla każdego uczestnika.

      

     1. Ćwiczenia oddechowe.

     Dziecko stoi swobodnie na dywanie, otrzymuje kartkę z gazety dużego formatu. Trzyma kartkę przed sobą, wciąga powietrze nosem i wypuszcza ustami tak, aby kartka się poruszała.

     1. Ćwiczenia gimnastyczne:
     • „Czapeczka” – marsz z gazetą na głowie, tak aby nie upadła.
     • „Wokół gazety” – marsz wokół gazety, na przerwę (klaśnięcie) zatrzymujemy się i kucamy na gazecie.
     • Przeskoki nad gazetą (obunóż, jednonóż).
     • Siad klęczny – gazeta leży przed dzieckiem. Dłonie oparte na gazecie – przesuwanie gazety (do przodu, do tyłu), powrót do pozycji wejściowej.
     • „Rolki” – gazeta przedarta na pół, części ułożone pod stopami, naśladujemy jazdę na rolkach.
     • „Jazda na gazecie” – (siad na gazecie lub kartce A4, odpychanienie się kończynami dolnymi i górnymi).
     • „Szyjemy” – dziecko w siadzie podpartym na bosaka, zbiera gazetę palcami stóp i ugniata stopami
     • Zgniatanie gazety w kulkę.
     • Rzut kulką z gazety do celu.

      Praca plastyczna - zabawka ze śmieci

      

     Przejrzyjcie raz jeszcze posegregowane przez Was śmieci, pójdźcie w ślady Smoka Sergiusza i zastanówcie się, jakie zabawki można by było z nich stworzyć. Oto przykładowe pomysły:

      

     Piosenka Duszki leśne

     https://www.youtube.com/watch?v=d_hb6NqGZQ8

      

     1. Żyją w lesie małe duszki,
     które czyszczą leśne dróżki.
     Mają miotły i szufelki
     i do pracy zapał wielki.

     Ref. Duszki, duszki, duszki leśne
     wstają co dzień bardzo wcześnie
     i ziewając raz po raz
     zaczynają sprzątać las.

     2. Piorą liście, myją szyszki,
     aż dokoła wszystko błyszczy.
     Muchomorom piorą groszki,
     bo te duszki to czyścioszki.

     Ref. Duszki, duszki, duszki leśne...

     3. Gdy ktoś czasem w lesie śmieci,
     zaraz duszek za nim leci.
     Zaraz siada mu na ręce,
     grzecznie prosi: - Nie śmieć więcej!

     Ref. Duszki, duszki, duszki leśne...

      

     Miłej zabawy!

      

      

      

      

      

      

      

     Drodzy Rodzice dzieci z grupy Kangurki!

      

     Oto nasze propozycje zabaw na ten tydzień 20.04.2020

      

      

      

     Z dumą informujemy, że Dominika Grabowska i Wiwiana Kloc reprezentowały naszą grupę w konkursie plastycznym. Zadaniem uczestników było wykonanie kartki Wielkanocnej dowolną techniką. Serdecznie gratulujemy i życzymy dziewczynkom dalszych sukcesów w rozwijaniu swych talentów plastycznych. Dumna grupa Kangurków wraz z Panią Kasią i Panią Justynką.

      

     „Wiosna na wsi”

      

     1.     Gdzie ja mieszkam?

      

     To świetny edukacyjny filmik dla dzieci. Krótka bajeczka zawiera mnóstwo elementów edukacyjnych. Naukę zwierząt, ich domów, odgłosy zwierząt. Bohaterem jest piesek, który szuka swojego domku - budy.

      

     https://www.youtube.com/watch?v=1PD3jNhefUA

      

      

      

     2.     Ćwiczenia konstrukcyjne – budowanie z klocków zagród dla zwierząt

      

      

      

     Dzieci budują zagrody dla zwierząt i umieszczają w nich figurki zwierząt mieszkających na wsi. Określają wielkość zwierząt i ich zagród: małe zwierzęta – mniejsze zagrody, duże zwierzęta – duże zagrody. Rodzic podaje nazwy zwierzęcych domów: koń mieszka w stajni, świnia w chlewiku, krowa w oborze, kura w kurniku.

      

     3.     Kolorowanki

      

     https://miastodzieci.pl/kolorowanki/k/zwierzeta-gospodarskie/

      

     4.     Zabawa dydaktyczna

      

     Z jednej strony rozkładamy obrazki zwierząt, a w rozsypce – wycięte obrazki produktów jakie dzięki nim otrzymujemy. Zadaniem dziecka jest przyporządkowanie obrazków produktów do obrazków zwierząt. Zwracamy uwagę, że zarówno koza, jak i krowa dają mleko.

      

     https://przedszkolankowo.pl/2017/03/28/co-nam-daja-owady-i-zwierzeta-plansze/

      

     https://przedszkolankowo.pl/2017/03/29/co-nam-daja-zwierzeta-karty-pracy/

      

     5.     Zwierzęta wiejskie – gra memory

      

     Zachęcamy do wydrukowania 14 czarnobiałych kart, dzięki którym dziecko będzie mogło rozwinąć koncentracje i spostrzegawczość. Karty można wykorzystać na wiele sposobów. Rodzic pokazuje obrazki, dziecko nazywa przedstawione na nich zwierzęta. Następnie umieszcza je i rozkłada w kilku rzędach obrazkami do dołu. Dziecko losuje dwa dowolne obrazki, nazywa przedstawione na nich zwierzęta. Jeśli jest to para, naśladuje odgłos, jaki wydaja zwierzęta i zabiera obrazki. Jeśli nie jest to para, odkłada oba obrazki, zapamiętując ich miejsce. Wygrywa osoba, która zbierze najwięcej par.

      

     http://www.pedagogpisze.pl/2016/04/zwierzeta-wiejskie.html

      

     6.     Ćwiczenia językowe: O jakim zwierzęciu myślę?

      

     Można wykorzystać obrazki z poprzedniego ćwiczenia. Rodzic rozkłada obrazki zwierząt i opisuje szczegółowo wygląd jednego z nich. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie, o jakim zwierzęciu mówi. Następnie dziecko  opisuje wygląd zwierzęcia, a rodzic zgaduje, co to za zwierzę.

      

     7.     Praca plastyczna – różowa świnka

      

     Prosta do wykonania i przygotowania świnka a właściwie tylko głowa. Do jej stworzenia potrzebujemy:

      

     talerze papierowe,

      

     różową bibułę,

      

     różowy papier,

      

     mazak,

      

     klej,

      

     nożyczki,

      

     ruchome oczy.

      

     Bibułę tniemy na kwadraty, którymi dzieci w miarę możliwości wyklejają cały talerz. Następnie z papieru kolorowego wycinamy uszy i ryjek, który ozdabiamy mazakiem. Przyklejamy papierowe elementy, oczy i świnka gotowa. 

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

     Drodzy Rodzice dzieci z grupy Kangurki!

     Oto nasze propozycje zabaw na ten tydzień 14.04.2020

      

      

     Praca z obrazkiem "Ptaki przylatujące na wiosnę"
     https://www.printoteka.pl/pl/materials/item/2310

      

     -  Pokaż dziecku obrazek. Zapytaj, co, według niego, na nim jest. Pozwalaj mu na swobodną wypowiedź.

     -  Przeczytaj dziecku nazwy ptaków, poproś, by podzieliło je na sylaby rytmicznie klaszcząc.

     -  Wspólnie policzcie ptaki dotykając każdego z osobna zaczynając od górnego lewego rogu.

     -  Porównajcie wygląd ptaków, omówcie podobieństwa i różnice.

     -  Zapytaj, czy jest coś, co łączy te wszystkie ptaki? Oczywiście - powracają do Polski z ciepłych krajów na wiosnę!

     -  Poproś dziecko, by wskazało tego ptaka, o którym mówi zagadka:

      

     Powrócił do nas

     z dalekiej strony

     ma długie nogi

     i dziób czerwony.

      

     - Zapytaj dziecko, czy wie, jak nazywa się dom bociana? To oczywiście gniazdo!

      

     Praca plastyczna "Bocianie gniazdo"

      

     Przygotuj: talerzyk papierowy (bądź koło wycięte z kartonu), brązową farbę, pędzel, brązową kartkę bądź stare gazety, klej.

      

     Talerzyk papierowy malujemy brązową farbą, pozostawiamy do wyschnięcia. W tym czasie kartkę bądź gazety drzemy w wąskie paski imitujące gałązki. Gdy mamy już sporą ilość pasków przyklejamy je klejem do talerzyka tworząc w ten sposób gniazdo.

      

     Zabawa matematyczna "Jaja w gnieździe"

      

     Przygotuj 3 jajka - mogą być wycięte z papieru, choć prawdziwe, ugotowane wzbudzą dziecięcą ciekawość, sylwetę bociana i kukułki. Następnie zadaj dzieciom zadanie i ilustruj jego treść:

     1.  Bociania żona zniosła rano dwa jajka (dziecko umieszcza w gnieździe dwa jajka). Bardzo zgłodniała, wyruszyła więc przekąsić kilka żabek. Gdy wróciła zniosła jeszcze jedno jajko (dziecko dokłada jedno jajko). Ile razem jajek zniosła bociania żona? (Dziecko odpowiada, jeśli chce to przelicza).

     2.  Bociania żona zniosła jedno jajko (dziecko wkłada jajko do gniazda). Wyleciała z gniazda rozprostować skrzydła. Kiedy jej nie było przyleciała kukułka i też zniosła w bocianim gnieździe jedno jajko (dziecko wkłada jajko do gniazda). Ile jajek jest razem w gnieździe? itp.

      

     Ćwiczenie orientacji w przestrzeni "Gdzie jest bocianie gniazdo?"

      

     Zamykasz oczy i prosisz dziecko, żeby położyło gdzieś stworzone przez Was gniazdo. W tym czasie odliczasz do 10. Po skończeniu odliczania otwierasz oczy, znajdujesz gniazdo i opowiadasz o jego położeniu, np. Gniazdo leży na półce obok kubka. Następnie zamieniacie się rolami - ważne jest, by skłonić dziecko do posługiwania się słowami określającymi położenie - na, obok, pomiędzy, pod itp.

     Zabawę można zmodyfikować - jedna osoba mówi, gdzie druga ma położyć gniazdo i sprawdza poprawność wykonania zadania.

     Zabawy ortofoniczne "Bocianie klekotanie"

      

     Wspólnie odsłuchajcie nagranie https://www.youtube.com/watch?v=QsLHO0heH7Y.

     -   Zapytaj, co to za odgłos?

     -   Poproś dziecko o naśladowanie klekotania bociana w następujący sposób: im wyżej unosisz rękę, tym głośniej ma klekotać, opuszczanie oznacza wyciszanie. 

     -   Zaklaszcz kilka razy (do czterech razy) - zadaniem dziecka jest zaklekotanie tyle samo razy ile usłyszało klaśnięć, dla ułatwienia dziecko może wskazywać na palcach ile razy usłyszało dźwięk.

      

     Słuchowisko "Powrót bociana"
     https://www.youtube.com/watch?v=wnjEu7tc5K8&t=4s&fbclid=IwAR21H8g_tSiHIKkC7FPnuy2UgJw1cPy-3Laz4o0BIJTe9Wgv2MFTrzVafmE

      

     Rozmowa na temat opowiadania:

     -   Dokąd pojechał Olek?

     -   Gdzie miał swoje gniazdo bocian?

     -   W jaki sposób przychodzą na świat małe bociany?

     -   Po czym dziadek poznał, że przyleciały bociany?

     -   Jakie inne ptaki odlatują na zimę do ciepłych krajów i wiosną wracają do Polski?

      

     Zabawa ruchowa "Bocian"

      

     Dziecko (bocian) maszeruje w rytmie muzyki wiosennej (np. piosenka Kle kle boćku https://www.youtube.com/watch?v=MXOs1LGO1JM). Umawiamy się z dzieckiem, na reakcję ruchową na następujące sygnały:

     JEDNO KLAŚNIĘCIE W DŁONIE – bocian wraca do gniazda (wyznaczone miejsce w pokoju/sali)

     DWA KLAŚNIĘCIA W DŁONIE – bocian wyrusza na łowy (marsz z wysokim unoszeniem kolan)

     BOCIAN ŚPI – leżenie na plecach

     BOCIAN OBSERWUJE – stanie na jednej nodze

     BOCIAN KLEKOCZE – zabawa dźwiękonaśladowcza, naśladowanie klekotania: kle, kle

     BOCIAN LATA – ręce rozłożone na boki, bieg.

     *Rodzic na zmianę wydaje komunikaty dźwiękowe: słowne oraz klaszcząc w dłonie.

     Dodatkowo:

     -  Filmik edukacyjny: "Wywiad z bocianem"https://www.youtube.com/watch?v=PMUUm7Xx-Fw&t=15s ;

     -  Karty pracy: dopasuj cień do bociana https://pl.pinterest.com/pin/591660469775210414/ , doprowadź ptaki do ich gniazd https://pl.pinterest.com/pin/585890232746700185/ , przyglądnij się obrazkom, następnie rozetnij i ułóż w odpowiedniej kolejności https://pl.pinterest.com/pin/86905467789685927/ ;

      

     -  Praca plastyczna: https://www.mamawdomu.pl/2016/04/25-wiosennych-inspiracji.html .

      

      

     Propozycje zabaw dla grupy Kangurki 07.04.20 „Wielkanoc”

      

     Zapraszamy Państwa do zapoznania się z przygotowanymi przez nas propozycjami zadań, ćwiczeń i zabaw do wykonania w domu, które są zgodne z Podstawą Programową Wychowania Przedszkolnego. Miłej zabawy!

      

      

     Z okazji nadchodzącej Wielkanocy pragniemy życzyć Państwu, aby wiosenna atmosfera, wiara i miłość nie opuszczały Państwa przez cały rok. Składamy wszystkim najserdeczniejsze życzenia. Niech ten wyjątkowy czas napełni Państwa serca otuchą i nadzieją oraz pozwoli przezwyciężyć nawet największe trudności.Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych życzą Pani Kasia, Pani Justynka i Pani Asia ściskamy mocno nasze Kangurki.

      

     Wiersz A. Widzowskiej „Wielkanoc”

      

     - Kurko, proszę znieś jajeczka,

     śnieżnobiałe lub brązowe,

     ja z nich zrobię na Wielkanoc

     cud-pisanki kolorowe.

      

     Do koszyczka je powkładam,

     z chlebkiem, babką lukrowaną,

     potem pójdę je poświęcić

     z bratem, siostrą, tatą, mamą.

      

     Przy śniadaniu wielkanocnym

     podzielimy się święconką

     i buziaka dam mamusi,

     zajączkowi i kurczątkom.

      

     „Śmigus-dyngus” – ktoś zawoła,

     tatę wodą popryskamy,

     mama będzie zmokłą kurką,

     bo to poniedziałek lany.

      

     Rozmowa kierowana na podstawie wiersza.

     - Z czego robi się pisanki?

     - Co wkładamy do koszyczka wielkanocnego?

     - Co robimy w lany poniedziałek?

     - Co wam się kojarzy ze świętami wielkanocnymi?

      

     Słuchanie piosenki „Hopla, hopla”. Rozmowa na temat wysłuchanego utworu. Nauka refrenu piosenki oraz swobodne improwizacje ruchowe.

      

      

     Ref. Hopla, hopla, raz i dwa

     Skacze zając hopsasa! (4x)

      

     1. Wskoczył zając do kurnika,

     Zebrał jajka do koszyka.

     Z nich pisanki zrobił sam

     I w ogródku schował nam.

      

     Ref. Hopla, hopla, raz i dwa

     Skacze zając hopsasa! (2x)

      

     2. Już pisanki znaleźliśmy,

     Były w trawie i wśród liści.

     Ozdobimy nimi dom,

     Bo pisanki po to są.

      

     Ref. Hopla, hopla, raz i dwa

     Skacze zając hopsasa! (4x)

      

     https://www.youtube.com/watch?v=t-jVEPrPR9c

      

     Kolorowanki – ozdabianie rysunków

      

     https://www.domowyprzedszkolak.pl/item/wielkanocny-koszyk-127

     https://www.domowyprzedszkolak.pl/item/pisanki-i-kurczaki-123

     https://www.domowyprzedszkolak.pl/item/wielkanocny-zajaczek-131

     https://www.domowyprzedszkolak.pl/item/kurczaczek-594

      

     Zabawa dydaktyczna „Szukamy jajek” zachęcamy starsze rodzeństwo do wspólnej zabawy.

      

     Szukanie jajek, prezentu wielkanocnego lub małych słodkości to niezła zabawa. Jednocześnie miły rytuał dla naszych dzieci. Jajka mogą być umieszczone w różnych miejscach w domu tak aby dzieci nie dostrzegły ich przypadkowo.  Możemy przygotować kartki zagadki. Na malutkich karteczkach zapisujemy instrukcję słownie (w przypadku starszych pomocników) lub graficznie (obrazek, rysunek) tak aby nakierować dzieci na poszukiwania. Po skończonych poszukiwaniach możemy przeliczyć nasze skarby.

      

     Filmy edukacyjne dla dzieci

      

     https://www.youtube.com/watch?v=1n8yF1I4kPU

     https://www.youtube.com/watch?v=CmtqWLGWHWQ

      

      

     Eksperyment: Jak sprawdzić, czy jajko jest świeże?

     Dwie szklanki z woda i dwa jajka: świeże i stare. Rodzic nalewa do obu szklanek wodę (po pół szklanki). Prezentuje dzieciom dwa jajka i pyta: Czy wiecie, po czym poznać, że jajko jest świeże? Prosi dzieci, aby włożyły do każdej szklanki po jednym jajku i obserwowały co się dzieje. Czy w obu szklankach jajka zachowują się tak samo? Jajko które jest świeże, opada na dno, a to, które jest stare, unosi się do góry. Po eksperymencie zachęcamy do wspólnego pieczenia np. kruchych ciasteczek. Największą frajdę niezależnie od wieku sprawia dzieciom wspólnie spędzony czas z rodzicami. Możemy zachęcić dzieci do wspólnego mieszania, wałkowania i dekorowania ciasteczek. 

     Praca plastyczna „Wielkanocne motywy”

     Co będzie potrzebne?

     - kolorowy papier

     - białe kartki A4

     - klej

     - nożyczki

      

     Wycinamy kolorowe paski z papieru (bibuły, gazety). Następnie dzieci smarują klejem białą kartkę i przyklejają pasek obok paska. Pozwólmy dzieciom samodzielnie wybierać kolory, jak również sposób przyklejania pasków. Na kartce może powstać dowolna paskowa abstrakcja. Na końcu wycinamy szablon jajka i przyklejamy go na wykonaną przez malucha ilustrację. W ten sposób powstaje nam piękna kolorowa pisanka, którą możemy ozdobić pokój, kuchnie lub wysłać jako kartkę świąteczną do bliskich nam osób.

      

      

      

     Grupa Kangurki

     Propozycje zabaw dla gupy Kangurki 01.04.2020

      

     Wiosenna gimnastyka buzi i języka – ćwiczenia logopedyczne

      

      

     Wąchanie kwiatów – dzieci nabierają powietrze nosem, a wydychają ustami, naśladując wąchanie kwiatów;

      

      

     Podlewamy kwiaty – pompujemy wodę do konewki – dzieci unoszą język do góry, w stronę nosa, opuszczają w stronę brody, a następnie obie wargi wysuwają do przodu;

      

      

     Bocian – dzieci wysuwają wargi daleko do przodu naśladując dziób bociana, a następnie szeroko je rozchylają i zamykają;

      

      

     Żaba chowała się przed bocianem i uśmiecha się szeroko – dzieci szeroko rozciągają wargi, potem uśmiechają się i ściągają wargi;

      

      

     Kukułka – dzieci ściągają wargi do przodu i naśladują głos kukułki kuku kuku;

      

      

     Wiosenne porządki – przy szerko otwartej jamie ustnej język wymiata wszystkie zakamarki, wędruje za górne i za dolne zęby.

      

      

     Wiosenna pogoda – zabawa ortofoniczno-ruchowa

      

      

     Na dywanie rozkładamy coś imitującego kałuże, dzieci maszerują dookoła nich naśladując palcami dłoni padający deszcz i mówią kap kap kap. Na sygnał (klaśnięcie) wskakują do „kałuż” i naśladują tupanie i chlapanie mówiąc chlap chlap chlap.

      

      

     Co to? - ćwiczenia słuchowe 

      

      

     Na stoliku rozkładamy obrazki kojarzące się z wiosną znane dzieciom, np. słońce, deszcz, chmura, bocian, kwiaty, bazie. Wypowiadamy sylabami nazwę jednej z rzeczy przedstawionej na obrazku (np. słoń-ce), zadaniem dziecka jest wskazać odpowiedni obrazek i wymówić całe słowo.

      

      

     Zabawę można powtarzać i urozmaicać wykorzystując wszelkie dostępne obraki – doskonałe są np. kartoniki do gry w memo – ważne, żeby dzieci znały nazwy znajdujących się na nich przedmiotów.

      

      

     Matematyczne zabawy z nasionami

      

      

     Potrzebne będą: pęseta lub patyczki do lodów, nasiona różnych rozmiarów: fasola, groch, dynia, kukurydza, rzeżucha itp.

      

      

     1. Wysypujemy na stoliku wymieszane nasiona. Zadaniem dzieci jest rozdzielenie ich na różne rodzaje, opisanie różnic w ich wyglądzie, wielkości, kolorze i kształcie. 

     2. Dzieci segregują nasiona zgodnie z poleceniami rodzica – układają z nich szeregi, szacują, których jest więcej i sprawdzają łącząc je w pary. Liczą ziarna z poszczególnych grup i określają gdzie jest mniej, a gdzie więcej. 

     3. Dzieci tworzą rytmy – powtarzające się trzy lub czteroelementowe sekwencje, np. fasola-groch- dynia; fasola-groch-dynia itd.) według wzoru rodzica – najpierw rodzic układa, potem dziecko odwzorowuje. Gdy dziecko zrozumie zabawę można zamienić się rolami – dziecko będzie sprawdzać, czy rodzic dobrze ułożył, więc można świadomie popełnić gdzieś błąd, by sprawdzić czujność dziecka.

     4. Układanie kwiatków z nasion według pomysłu dzieci.

      

      

     Hodowla fasoli

      

      

     https://www.youtube.com/watch?v=ht2GrMC2Lmw

      

      

      

     Grzechotki z plastikowych butelek i nasion

      

      

      

     Potrzebne będą: plastikowe butelki po napojach z zakrętkami, nasiona, ewentualnie coś do ozdobienia, np. kolorowa taśma izolacyjna, nożyczki, niezmywalne flamastry.

      

      

     Dzieci nasypują ziarna do butelki, zakręcają i ewentualnie ozdabiają powstałe instrumenty kawałkami taśmy izolacyjnej bądź rysując coś flamastrami.

      

      

     Wiosenne śpiewanie i muzykowanie 

      

      

     Instrumenty gotowe, to można przystąpić do dzieła – współnie grajcie i śpiewajcie do piosenek znanych dzieciom, takich jak „Idzie wiosna polną drogą” (https://www.youtube.com/watch?v=gyzvozPlcCw), czy „Pogoda”(https://www.youtube.com/watch?v=7G7SqRUrz6Q ).

      

      

     Miłej zabawy zapraszamy Państwa do zapoznania się z przygotowanymi przez nas propozycjami zadań, ćwiczeń i zabaw do wykonania w domu, które są zgodne z Podstawą Programową Wychowania Przedszkolnego.

      

     Marcowa pogoda

     Zagadki dotyczące elementów marcowej pogody

     Widzisz je za dnia na pogodnym niebie,

     za to w dzień pochmurny chmurka chowa je za siebie. (słońce)

      

     Gdy jest ciemna, to już wiesz,

     że lada moment spadnie z niej deszcz. (chmura)

      

     Mówimy, że coś jest białe jak… (śnieg)

      

     Spada z chmury na ziemię – kapu-kap.

     Gdy tak się dzieje, parasolkę złap. (deszcz)

      

     Gdy niego się chmurzy,

     a czasem w czasie burzy

     pojawia się nagle jasny znak na niebie

     - musisz wtedy uważać na mnie i na siebie! (piorun)

      

     Szumi wokół nas,

     nawet tam, gdzie las,

     szszszszsz… (wiatr)

      

     Piosenka „Pogoda”

     1. Na niebie wysoko

     Świeci wielkie słońce,

     Wiszą białe chmurki

     Na błękitnej łące.

      

     Ref. I taka jest pogoda, pogoda, pogoda!

     I taka jej uroda, uroda, uroda!

     Codziennie nam się zmienia,

     Codziennie zmienia się!

     A my nie narzekamy,

     Lubimy każdy dzień!

      

     2. Czasem z ciemnej chmury

     Pada z góry deszcz,

     Czasem płatki śniegu,

     Kiedy zimno jest.

      

     Ref. I taka jest pogoda, pogoda, pogoda!

     I taka jej uroda, uroda, uroda!

     Codziennie nam się zmienia,

     Codziennie zmienia się!

     A my nie narzekamy,

     Lubimy każdy dzień!

     https://www.youtube.com/watch?v=7G7SqRUrz6Q

     Wiersz B. Formy „Marcowe Kaprysy” (do nauki dla chętnych dzieci)

     Ja jestem marzec, ja wam pokaże,

     jak dobrze mieszać pogodę w garze.

     Zanim na dobre wiosna przybędzie,

     ja ślady zimy zostawię wszędzie.

      

     Zmarzną wam nosy i zmarzną uszy,

     i jeszcze trochę śnieżek poprószy.

     I chociaż słońce mocniej przygrzeje,

     to jeszcze chłodnym wiatrem powieje.

      

     Rozmowa na podstawie wysłuchanego wiersza.

     - O jakim miesiącu była mowa w wierszu?

     - Jaka była wtedy pogoda?

      

     Film edukacyjny „Wiosna”

     https://www.youtube.com/watch?v=Wjo_Q1OYTmY

     Zabawa badawcza „Deszczowy eksperyment”

     Co będzie potrzebne?

     - miska

     - dwie szklanki wody

     - cztery szklanki mąki ziemniaczanej

     - barwnik spożywczy (opcjonalnie)

     Rodzice próbują na początek złapać z dziećmi w ręce wodę. Następnie wyrabiają masę z przygotowanych składników. Dzieci bawiąc się nad miską (tworzą kulki lub kładą masę na dłoni), obserwują co się dzieje z powstałą cieczą. Ciecz nienewtonowska to płyn, który pozornie przeczy prawom fizyki. W spoczynku, bez działającej na niego żadnej siły, zachowuje się jak zwykła ciecz, ale gdy tylko dostarczymy mu jakąś energię, np. poprzez nacisk, ciecz ta zachowuje się jak ciało stałe.

     Praca plastyczna „Deszczowa chmura”

     Co będzie potrzebne?

     - blok techniczny (blok rysunkowy, białe kartki)

     - nożyczki

     - taśma

     - klej

     - płatki kosmetyczne

     - żółty karton (biała kartka dzieci same mogą ją pokolorować)

     -niebieski karton (biała kartka lub niebieska bibuła która pod wpływem wody zabarwi nam kartkę)

     - nitka (wstążka, sznurek)

     Z białego bloku technicznego wycinamy kształt chmury. Przyklejamy do niej taśmą trzy białe nitki (wstążki, sznureczki) i żółte kółko. Następnie dzieciobklejają chmurkę płatkami kosmetycznymi. Jeden zachodzi na drugi. Tak samo robimy na odwrocie chmury. Na nitkach dzieci przyklejają (wcześniej wycięte z papieru) kropelki deszczu lub formułują je z plasteliny. Chmurę możemy zawiesić jako dekorację.

      

     Ćwiczenia dużej motoryki i małej „Chmury i deszcz”

     Dziecko rysuje w powietrzu duże chmury: najpierw prawą ręką, potem lewą ręką i obiema rękami. Następnie unosi ręce wysoko nad głowę i palcami naśladuje padający deszcz, poruszając rękami z góry na dół. Kucają, uderzając palcami w podłogę: najpierw powoli, a potem coraz szybciej i mocniej – naśladują ulewę.

      

     Zabawa badawcza „Jak powstaje deszcz”

     Dziecko obserwuje, jak rodzic wlewa do słoika gorącą wodę i przykrywa słoik talerzykiem, na którym kładzie kilka kostek lodu. Wspólnie obserwują zjawisko tworzenia się pary wodnej, która w kontakcie z zimnym talerzykiem (kostkami lodu) zaczyna się skraplać.

      

      

      

  • Kontakt

   • Przedszkole Publiczne nr 3 w Rzeszowie
   • dyrektor@pp3.resman.pl
   • sekretariat@pp3.resman.pl
   • ul. Krośnieńska 15A 35-505 Rzeszów woj. podkarpackie
   • 17-748-31-92 - dyrektor
   • 17-748-31-95 - pok.naucz (po godz. 15)
   • 17-748-31-90 - księgowość
   • 17-748-31-97 - intendentka intendent@pp3.resman.pl
   • 885-971-408 - oddział przy ul. Kościelnej
   • Inspektor Ochrony Danych Wioletta Rozesłaniec iod1@erzeszow.pl
   • fax - 17-748-31-91