• Nasze projekty

W roku szkolnym 2019-2020 Przedszkole Publiczne nr 3

realizuje następujące projekty edukacyjne:

• 1. Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna Nasza Polska Cała”

• Cele realizacji projektu:

• Wychowanie do wartości przez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych u dzieci i młodzieży.
          • Poznanie historii państwa polskiego i symboli narodowych.
          • Uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycję Polski.
          • Poznanie tradycji, zwyczajów, obrzędów ludowych z regionów Polski i Kresów.
          • Wzmacnianie poczucia radości i dumy z bycia Polakiem.
          • Integracja placówek edukacyjnych z Polski i Kresów
        • 2. Międzynarodowy Projekt Czytelniczy „Magiczna Moc Bajek” - czyli Bajkowa podróż do krainy wartości i dziecięcej wyobraźni

• Projekt jest odpowiedzią na realizację podstawowych kierunków polityki oświatowej Ministerstwa Edukacji Narodowej w roku szkolnym 2019/2020

oraz założeń podstawy programowej wychowania przedszkolnego

Cele ogólne

Głównym celem Projektu jest promowanie wśród dzieci czytania bajek i baśni jako sposobu na ich rozwój, kształcenie, zdobywanie wiedzy i wychowanie szczęśliwego człowieka oraz kształtowanie postaw społecznych u dzieci w wieku przedszkolnym wobec osób z niepełnosprawnością.

Cele szczegółowe

• Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci.
          • Kształtowanie postaw. Wychowanie do wartości.
          • Przekazywanie za pośrednictwem Literatury wartości moralnych.
          • Wyzwalanie pozytywnych emocji (radości, zadowolenia, poczucia bezpieczeństwa).
          • Rozwijanie wyobraźni, koncentracji i uwagi, zdolności twórczego myślenia.
        • 3. Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”

• Celem głównym projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa we współpracy ze żłobkami, przedszkolami, szkołami podstawowymi, szkołami specjalnymi, szkolnymi świetlicami, bibliotekami szkolnymi w całej Polsce i za granicą.

Cele szczegółowe:

• zachęcanie dorosłych do głośnego czytania dzieciom - uświadomienie roli czytelnictwa w życiu dziecka, wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych;
          •  tworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela;
          • wprowadzenie dziecka w świat literatury;
          • budzenie zaciekawienia książką przez zabawy, piosenki, twórczość plastyczną;
          • przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych;
          • kształcenie u dzieci umiejętności słuchania tekstu czytanego;
          • rozwijanie samodzielności, kreatywności, innowacyjności u dzieci;
          • rozwijanie kompetencji cyfrowych dzieci i nauczycieli;
          • kształtowanie postaw patriotycznych u dzieci;
          • włączenie w życie przedszkola rodziców oraz przedstawicieli środowiska lokalnego;
          • promocja przedszkola;
          • rozwijanie współpracy między nauczycielami.

Projekt jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz kierunkami

polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2019/2020.

• 4. Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Kreatywny Przedszkolak"

• Głównym celem niniejszego projektu to kreatywne i twórcze działania nauczycieli z przedszkolakami oraz uruchamianie twórczości dzieci, by potrafiły zrobić „coś z niczego”. Istotne jest, aby nauczyciel prowadzący zajęcia w ramach projektu, pokazywał dzieciom, iż można tworzyć piękne dzieła niekoniecznie kupując gotowe produkty.

Cele szczegółowe:  umiejętność  planowania pracy, logicznego myślenia, doskonalenia motoryki małej, obowiązkowości (gdyż część materiałów dzieci zapewne będą przynosiły z domu), koncentracji i skupienia, współpracy, porządkowania swojego miejsca pracy.

• 5. Projekt edukacyjny „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.

• Celem programu jest zachęcanie najmłodszych do dbania o środowisko naturalne, uczenie szacunku dla przyrody, ale także kształcenie dobrych nawyków w zakresie odżywiania oraz aktywnego spędzania czasu i ruchu.

W ramach realizacji programu, najmłodsi poznają zasady dbania o środowisko naturalne, aktywnego wypoczynku i odżywiania. Nauczą się segregować odpady, wybierać odpowiednie formy ruchu oraz rozpoznawać korzyści jakie płyną ze spożywania warzyw i owoców.

• 6. Mamo, Tato, wolę wodę!

• Jeden z najbardziej cenionych programów edukacyjnych w Polsce zainicjowany w 2009 roku przez Żywiec Zdrój w trosce o zdrowy rozwój najmłodszych.

Jego nadrzędnym celem jest wykształcenie u dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych ze szczególnym podkreśleniem roli wody w codziennej diecie, a także zwrócenie ich uwagi na zagadnienie ochrony środowiska.

W ramach programu tworzone są dla przedszkoli eksperckie materiały edukacyjno-poznawcze, w tym scenariusze zajęć, angażujące dzieci i wychowawców do wspólnej zabawy i udziału w konkursach.