• Procedura nadania imienia Przedszkolu

Podstawa prawna:

Art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1372) oraz §2 ust. 8 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz. U. 1 2019 r., poz. 502), na wspólny wniosek Rady Pedagogicznej  i Rady Rodziców Przedszkola Publicznego Nr 3 w Rzeszowie.

1. Cel podejmowanych działań

Poprzez nadanie imienia Przedszkole:

• uzyskuje swoistą indywidualną tożsamość, wyróżniającą ją spośród innych placówek,
          • aktywizuje i integruje całe środowisko przedszkolne: dzieci, rodziców i pracowników przedszkola,
          • promuje swoje działania w środowisku lokalnym,
          • opiera swoje działania wychowawcze, dydaktyczne i opiekuńcze na wartościach, ideałach i czynnikach związanych z wybranym imieniem, a także wyznacza dalsze kierunki pracy z dziećmi,
          • wzbogaca swoją obrzędowość, związaną z imieniem.
          1. Uzasadnienie

Przedszkole od dłuższego czasu realizuje działania wychowawcze, dydaktyczne i opiekuńcze w oparciu  o publikacje emerytowanej nauczycielki placówki - Pani Stanisławy Bełch. Stworzeni przez nią bohaterowie towarzyszą naszym dzieciom każdego dnia. Są z nimi w nauce , w zabawie, pomagają w adaptacji do warunków przedszkolnych. Uczą dobrego wychowania, patriotyzmu i samodzielności. Szczególnym przewodnikiem jest Skrzat Chichotek - postać najbliższa przedszkolakom. Najbardziej przez dzieci lubiana.

3.   Zapoznanie z procedurą nadania imienia

Dyrektor przedszkola zawiadamia nauczycieli, pracowników niepedagogicznych placówki i rodziców o podjęciu działań zmierzających do nadania imienia przedszkolu oraz zaznajamia z wprowadzoną „Procedurą nadania imienia Przedszkolu Publicznemu Nr 3 w Rzeszowie”.

Zapoznanie nastąpi w następujący sposób:

• Nauczyciele – podczas posiedzenia Rady Pedagogicznej w czerwcu 2023 r.
          • Pracownicy niepedagogiczni – podczas spotkania organizacyjnego w czerwcu 2023 r.
          • Rodzice – podczas spotkania rodziców z dyrektorem oraz podczas zebrań z nauczycielami we wrześniu 2023 r., za pomocą strony internetowej przedszkola oraz drogą mailową.
          • Dzieci – rozmowy z nauczycielami w grupach, zajęcia tematyczne.

4.   Etapy prac związanych z nadaniem imienia

Etap przygotowawczy:

• powołanie zespołu koordynującego prace związane z nadaniem imienia,
          • opracowanie procedur i planu pracy nad nadaniem imienia przedszkolu,
          • działania informacyjne skierowane do całej społeczności przedszkola o podjęciu czynności związanych z nadaniem imienia placówce,
          • skierowanie do organu prowadzącego wniosku o nadanie przedszkolu imienia  .

Popularyzacja patrona:

• zapoznawanie z postacią skrzata Chichotka. Czytanie jego przygód. Wprowadzenie maskotek chichotka do przestrzeni przedszkolnej ( kąciki tematyczne w każdej grupie ,w holu głównym i na korytarzach),
          • JESIEŃ Z CHICHOTKIEM - jesienne spotkanie z autorką. spacery z Chichotkiem po okolicy. Wspólna obserwacja jesiennych zmian w przyrodzie. Wspólna z Chichotkiem zabawa w chowanego. Razem z Chichotkiem pieczemy ziemniaki podczas przedszkolnego Święta Pieczonego Ziemniaka. Zbieramy kasztany z Chichotkiem - akcja ogólnoprzedszkolna. Jesienne warsztaty plastyczne ze Stanisławą Bełch- wykonanie postaci Chichotka. Spotkania literackie w osiedlowej Bibliotece Publicznej. Dzień Pluszowego Misia- Chichotek dołącza do projektu Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury.
          • CHICHOTKOWA ZIMA -  słuchanie wierszy o tematyce zimowej napisanych przez Stanisławę Bełch. Chichotek w zimowej szacie ( wspólne z Chichotkiem spacery po okolicy, podziwianie i komentowanie zimowego krajobrazu).Konkurs plastyczny dla dzieci i ich rodziców pod patronatem Publicznej Biblioteki- " Ilustracja do przygód Skrzata Chichotka". Międzygrupowy konkurs literacki dla starszych dzieci "Układamy wiersz o Chichotku". Wykonanie Skarpetusy z książki o przygodach Skrzata Chichotka.
          • CHICHOTEK W WIOSENNEJ KRASIE - Wspólne z Chichotkiem witanie wiosny i słuchanie wiosennych wierszy Stanisławy Bełch. Ekipa chichotka razem szuka zwiastunów wiosny. Wiosenny konkurs fotograficzny dla rodziców i dzieci "Chichotek w wiosennej szacie". Przedstawienie na motywach książki Stanisławy Bełch o Skrzacie Chichotku w wykonaniu Teatru Przedszkolnego UŚMIECH. Międzygrupowy konkurs wiedzy o Skrzacie Chichotku.

Uroczyste nadanie Przedszkolu Publicznemu Nr 3 w Rzeszowie imienia Skrzata Chichotka - czerwiec 2024